KAŠALJ
KAŠALJ je prirodni refleks koji pomaže da se iz disajnih puteva izbaci sekret, strane čestice, iritansi i mikroogranizmi.
Može biti suv, bez iskašljavanja ili vlažan, sa iskašljavanjem beličastog, žutog ili zelenkastog sadržaja. Kada kašalj traje 5 min neprestano onda se rado o napadu kašlja. Akutni kašalj je najčešće posledica prehlade; traje do 3 nedelje, ako traje duže radi se o hroničnom kašlju.
Uzroci kašlja mogu biti:
- Prehlada: najčešće je kašalj kod dece simptom infekcije donjih disajnih puteva kao što je na primer bronhitis. Uzročnici ove infekcije su kod zdrave dece virusi (prehlade, gripa, krup).
- Upala grla, infekcija sinusa: kašalj najverovatnije zbog slivanja sekreta niz zadnji zid grla koje dovodi do iritacije.
- Alergijski kašalj: zbog udisanja alergena (čestica u vazduhu na koje su pojedina deca i odrasli preosetljivi, na primer polen).
- Asthma: napad astme sa zviždanjem je najčešći uzrok hroničnog kašlja kod dece.
- Kašalj zbog aerozagađenja: razne vrste dima, izduvni gasovi iz automobila, smog, isparenja od veštačkih boja mogu da iritiraju disajne puteve i izazovu kašalj.
- Kašalj izazvan fizičkim naporom: Trčanje može pojačati kašalj, posebno ako je vazduh zagađen.
- Ozbiljni uzroci kašlja: upala pluća, bronhiolitis-zapaljenje malih disajnih puteva, pertusis – veliki kašalj, strano telo u disajnim putevima.
AKO DETE OTEŽANO DIŠE POTREBNO JE DA ODMAH DOĐE NA PREGLED KOD SVOG PEDIJATRA!
Znaci otežanog disanja: dete se bori za svaki udah, ima kratak dah; ubrzano diše, ne može da govori niti da plače; vide se retrakcije grudnog koša uvlačenje prostora između rebara; lice ili usne mogu biti modro plavičasto prebojene; prisutne su pauze u disanju.
–ukoliko sumnjate da se dete guši jer je udahnulo neko strano telo (sitan predmet) potrebno je da hitno odete u dežurnu dečiju bolnicu.
Ukoliko su kod deteta prisutne pored kašlja i neke od sledećih tegoba zakažite pregled kod svog pedijatra: grubi zvuci pri disanju koje zovemo stridor, ili čujno zviždanje, bol u grudnom košu, iskašljavanje krvi, oslabljen imuni sistem, bol u uhu, curenje iz uha, bol u sinusima, ako je u pitanju odojče sa povišenom temperaturom uzrasta do 6 meseci, ako kašalj traje duže od dve nedelje, ukoliko ste zabrinuti i smatrate da je vašem detetu potreban pregled.
SAVETI
Kašalj je važan zaštitni mehanizam kojim se izbacuje sekret kako ne bi došlo do infekcije donjih disajnih puteva. Poželjno ga je ublažiti ali ne i sasvim zaustaviti dok infekcija traje.
Pojite dete češće toplim napicima (blag čaj, sok od jabuke, limunada) kako bi unelo dovoljnu količinu tečnosti. Odojčad uzrasta do 4 meseca pojiti prokuvanom vodom. Potrebno je dete hraniti češće manjim količinama obroka, jer se povraćanje tokom kašlja češće javlja kada je dete unelo veću količinu hrane odjednom. Suv vazduh pogoršava kašalj, koristite ovlaživač prostorija ako je potrebno, ili prilikom tuširanja neka dete udiše vodenu paru. Zaštite dete od duvanskog dima.
Konsultujte svog lekara u vezi primene lekova i pomoćnih lekovitih sredstava za ublažavanje kašlja.