ISHRANA I NEGA KOD DECE SA DIJAREJOM (PROLIVOM)
Kod dece je česta pojava dijareje uzrokovanih mikroorganizmima (virusi, bakterije, paraziti).
Najčešća komplikacija proliva kod dece je dehidracija (gubitak tečnosti). Osim vode dete gubi i elektrolite (natrijum i kalijum), koji su važni za funkcionisanje organizma, zato je neophodno adekvatno nadoknaditi izgubljenu tečnost i elektrolite.
Glavni princip nadoknade tečnosti je dati detetu da pije često po malo. Mlađem detetu se daje 1-2 kafene kašičice tečnosti na svakih 5 min, starijem detetu 1-2 supene kašike na 10 min. Najbolje je ponuditi detetu komercijalne rastvore za rehidrataciju zbog adekvatnog sastava (prema uputstvu proizvođača razmuti se prah iz kesice u prokuvanoj prohlađenoj vodi). Osim toga dete se može pojiti supom od povrća ili mesa, vodom ili blagim čajem (nana ili kamilica).
Kod beba na prirodnoj ishrani treba nastaviti česte podoje, a ukoliko se hrane adaptiranom mlečnom formulom nastaviti sa uobičajenim obrocima sem u određenim slučajevima kada će pedijatar preporučiti drugačije.
Savremeni pedijatrijski principi ne savetuju restriktivnu dijetalnu ishranu tokom dijarealnih tegoba da bi se izbegao kalorijski deficit. Ipak ne preporučuje se pojenje dece voćnim sokovima i zašećerenim čajevima, kao ni uzimanje slatkiša, jer sadrže dosta šećera (fruktoze i saharoze) pa povećavaju količinu proliva i trajanje tegoba, kao ni konzumiranje mleka i mlečnih proizvoda u prvim danima bolesti, svežeg voća i mahunarki.
Savetuje da se detetu se na početku bolesti daje lako svarljiva, lagana hrana. U prvim danima trajanja proliva se preporučuje dijetalna termički obrađena hrana i napici: čaj, supa, bareni pirinač, krompir, šargarepa, dvopek, pečena jabuka, banana. Kada počnu da se smiruju tegobe (manji broj prolivastih stolica), uvodi se kuvano belo pileće meso i teletina iz supe. Nakon toga prelazi se postepeno na uobičajenu ishranu.
Postoje studije koje ukazuju na pozitivan efekat primene probiotika i suplementacije cinkom tokom lečenja.
Ako primetite da je i pored pokušaja nadoknade tečnosti vaše dete pospano, malaksalo teško se razbuđuje, naizmenično je nervozno i iscrpljeno, odbija ponuđenu hranu i tečnost, usne su suve, jezik obložen, nema suza, slabije mokri, prisutna je krv u stolici, ima povišenu temperaturu ili primećujete pogoršanje opšteg stanja što pre treba da se javite kod svog pedijatra na pregled. Da bi se sprečile komplikacije, nakon pregleda lekara treba se pridržavati uputstava o nezi i praćenju deteta.